Interjú Dr. Bodrogi Attilával
DM: Az elmúlt években egyre több hír érkezett arról, hogy a világ legkülönbözőbb pontjain tart előadásokat, gyakorlati kurzusokat. Mesélne arról, ezek milyen témához köthetőek?
BA: Elsőnek az Amerikai Kozmetikai Fogászati Akadémiát említeném, tagjaként (2005 óta) megtanultam a professzionális fogászati fotózást, mely a mai napig kötelező eleme napi munkámnak és kihagyhatatlan része annak a protokolnak, amit a laborral való kommunikáció során alkalmazok. Ugyanitt tanultam meg, hogyan tervezzem eseteimet, melyek eleinte szinte kizárólag smile makeoverek voltak, ma pedig 85 %-ban un. komplex rehabilitációk, teljes szájrendezések.
DM: Úgy tudom, a teljes helyreállítások nem csak esztétikai, kozmetikai megfontolások alapján készülnek…
BA: Így igaz, itt a kulcs a funkció és a forma egysége, harmóniája. Erre még Pete Dawson - a gnatológia napokban elhunyt floridai atyja - által vezetett akadémai kurikuluma tanított meg. Ezeket az elveket alkalmazom minden komplex esetemnél, hiszen a cél a hosszútávú tartósság, kiszámíthatóság és a kudarcok elkerülése.
DM: Hogyan került az implantológia világába?
BA: Az első implantátumot 1996-ban helyeztem be, de volt egy hiányérzetem. Nem láttam az összefüggéseket a sebészi rész és a protetika között. Akkoriban oda tettünk implantátumot, ahol találtunk csontot, majd próbáltuk megoldani a helyzetet… Aztán 2007-ben, néhány év kihagyást követően elkezdtem, majd 2008-ban befejeztem a UCLA Implant Master Programját, ahol kiváló szakemberektől, többek között Dr. Urbán Istvántól és Sasha Jovanovichtól tanultam meg az implantológia egy jelentősen magasabb szintjét. Természetesen ekkor sem volt megállás.
DM: Mi hajtotta tovább?
BA: Az a vágy, hogy szeretnék természetes esztétikájú, stabil szövetekkel körülvett fogászati implantológiát művelni. Ez azt jelenti, ma véleményem szerint elengedhetetlen az ismerete sok olyan technikának, mely az extractio-t követő természetszerű resorptio helyreállítására illetve megelőzésére hivatott. Ezeket összefoglalóan Irányított Csont ill. Szövetregeneráció- nak hívjuk.És ez a felismerés vezetett el oda, hogy csatlakoztam a DentalXP platformjához, ahol ilyen irányú fejlődésem gyorsítósávra került.
DM: Bemutatná nekünk a DentalXP-t?
BA: Ez a csoport egy elsősorban on-line továbbképző platform, éves tagdíj ellenében hozzáférést ad több ezer cikkhez és video előadáshoz a fogászat szinte minden területén, de elsődleges fókusza az mplantológia. Egyedülálló erénye, hogy összegyűjti a világ haladó (forradalmi?) szelemű klinikusait és olyan irányokat indít útjára, mely megváltoztathatja a konvencionális felfogás vezette protokolokat. És én ebben találtam meg, amit kerestem. Hiteles szakemberek, baráti, befogadó közeg, önzetlen tudásmegosztás.
DM: Ha jól tudom, az alapítók a Salama testvérek és David Garber.
BA: És Ronald Goldstein. Ifjúkorom nagy idolja. Könyvein nevelkedtem az egyetemet követően. Ők a TEAM ATLANTA… Megtiszteltetés és nagyon jó érzés,hogy mára - több éves aktív DentalXP-s jelenlétem eredményeként - mind személyes jóbarátaim. Sőt… Meghívtak 2 ízben előadónak a társaság un. Global Symposium- ára Las Vegasba ill. Floridába is.
DM: Mik azok a haladó technikák, melyek új irányokba vihetik az implantológiát?
BA: Ezek első sorban az un. TISSUE PRESERVATION ( szövetmegőrzés) témakörébe tartoznak. Kedvencem un. PET vagy Socket Shield technika, illetve kiemelném az un. osseodensification-t, vagy a PRF alkalmazását, melyek segítségével jelentősen csökenthetjük a gyógyulási időt, a beavatkozások számát, ezzel a páciensek terhelését, de talán még fontosabb, hogy elkerülhetjük a húzást követő csontvesztést is (PET). E technikák ma még nem annyira ismertek, elfogadottak, ezért tartom fontosnak, hogy tanítsuk azokat, és nem csak előadások formájában. Látni, hallani egy dolog, csinálni egy sokkal erőteljesebb tanulási módszer.
DM: Ha jól tudom, akkor létrehozott egy továbbképző központot épp emiatt évekkel ezelőtt.
BA: Valóban, 5 évvel ezelőtt volt az első kurzusunk, esztétikai fogászatból. Mára a témák kiegészültek az implantológia különböző területeivel. Ráadásul idén megkaptam az engedélyt, hogy un. DentalXP Certified Training Center-ként is működjek, ezáltal a New York University (NYU) által diplomával is elismert Clinical Master Programot vezessek itt Budapesten. Ez 6 témában nyújt elméleti és hands on képzést az NYU által meghatározott formában és tartalommal. E 6 speciális témán kívül tartok egyéb, a szívemhez közelálló kurzust is, legutóbb épp a socket shield-ről.
DM: És a másik kedvenc, az esztétikai vonal?
BA: Abban is vannak rendkívüli terveink. Megálmodtunk egy olyan, szintekből álló és egymásra épülő képzési rendszert, mely az esztétikai alapelvekkel, fotózással, tervezéssel indul és fokozatosan lép szintről, szintre, egyre feljebb a komplex esetek megoldása felé. A képzés speciális eleme a sebészi beavatkozásokat (koronahosszabítás, CTG, ajakplasztika…) is magábafoglaló modul, mely sokszor elengedhetetlen eleme egy-egy összetettebb rehabilitációnak. Külön öröm számomra ebben a képzési rendszerben, hogy magam mellett tudhatok olyan fiatal, dinamikus, tehetséges szakembereket és állandó fogtechnikus partneremet is, akik biztosan komoly hozzáadott értékei a tréningeknek.
Implant dentistry from a-z a complete training program for clinical excellence
module 1:
implant placement strategies and extraction site management
module 2:
implant prosthetics and soft tissue shaping
module 3:
critical bone grafting
module 4:
soft tissue grafting
module 5:
sinus grafting, minimally invasive approach
module 6:
digital planning and guided surgery
This clinical program is presented by dr attila bodrogi. each module takes one full day, a didactic and hands-on course: